neljapäev, 16. veebruar 2017

Mida arvavad lapsevanemad keskkonnaharidusest

Tuule lasteaed viis läbi Rohelise Kooli programmi raames läbi lastevanemate küsitluse, kus uurisime kui palju on peredes arutletud keskkonna probleemide üle ja mida me võiksime lasteaias koos ette võtta.
Tallinna Tuule Lasteaia Rohelise Kooli programmi keskkonnaülevaatusest võttis osa 24 lapsevanemat ja vastati 25 küsimusele.
Info, teavitamine ja kaasamine
Kuna lasteaed on tegelenud mitmeid aastaid keskkonnaharidusega ja saanud tunnustuse „Keskkonnasõbralik haridusasutus 2013“, siis ligi 80% lastevanematest teavad, et see teema on lasteaias oluline. Kodus on keskkonnasõbralikust käitumisest rääkinud kõik küsitluses osalenud peres.
Elurikkus, loodus ja lasteaia õueala
Küsitluses osalenud perede lapsed tunnevad sagedamini esinevaid taime- ja loomaliike. Vanemate arvates kuskil 20-50 liigi vahel. Pered käivad linnast väljas matkadel ja puhkamas ning siis pööratakse tähelepanu ka ümbritsevale keskkonnale. Lapsed õpivad taimi tundma ka oma kodu- või suvilaaias.
Lasteaia õuealal on lapsevanemad vaadelnud  koos lastega lilli lillepeenardes, kevadlilli, krookusi, märtsikellukesi, maitsetaimi, piparmünti, maasikaid, kartulit, võililli, teelehti, orasheina, seeni, lepatriinusid, röövikuid, liblikaid, mardikaid, kärbseid, vihmausse, mesilasi, herilasi, sipelgaid, päevakoera, kajakaid, tihaseid, rasvatihaseid, leevikesi, vareseid, tuvisid, varblasi, kuldnokki, kuuski, kaski, elupuid, pihlakaid, mände, pärnasid.
Kliimamuutused
Veerand küsitletud peredest on rääkinud ja mõtisklenud lastega kliima muutumise üle ning arutlenud, mis võiks selle põhjus olla. Pooled pered on rääkinud toidujäätmete tekkest ja sellega seotud probleemidest.
Energia
Energia teemaga on pered rohkem tegelenud. Ligi 83% peredest on lastega rääkinud valgustuse ja kütte kokkuhoiust. Samapalju peresid kinnitab, et sulgevad enda järel lasteaia tuulekodade uksed.
Globaalne kodakondsus
Endast erinevat kultuuri, tervise, religiooni omava lapsega on kohtunud enamus lapsi – 87%. Ka meie lasteaias on selliseid lapsi. Lapsed ja pered ei võõrista, ega hoia eemale. Eesti kultuuri on oma lastele sihipäraselt tutvustanud 83% vastanutest.
Tervis ja heaolu
Lastega on tervise teemadel räägitud peaaegu kõigis peredes – 92%. Küsitluses osalenud perede lapsed viibivad õues ja spordivad kõik , samuti on kõigil küsitletud perede lastel võimalus oma muredest vanematega rääkida.
Vesi
Vee ringkäiku looduses on puudutanud 29% peredest, 42%  on arutlenud lastega kust tuleb kraanivesi ja mis saab kasutatud veest. Pooled vastanud pered on rääkinud lastele, et pudelivee asemel on mõistlikum tarbida kraanivett.
Meri ja rannik
Veerand küsitletud peredest on mõtisklenud lastega, kust tuleb merereostus ja 88% peredest armastab mere ääres käia.
Prügi ja jäätmed
71% lastevanematest on rääkinud lastele prügi sorteerimisest ja taaskasutamisest, pooled vanemad arvavad, et lapsed oskavad prügi sorteerida. Veerand vanematest on lapsega arutanud, mis saab mänguasjadest, millega laps enam ei mängi.
Transport
Arutelu transpordi kasutamise üle on olnud 83% peredest ja 71% küsitletud vanematest arvab, et lasteaia juures võiks vähem autosid olla.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tore on, et küsitletud lapsevanemad on teadlikud lasteaia tegevustest, on ise nende probleemidega tegelenud ja toetavad lasteaia tegemisi.
Küsitletud pered on ise ka aktiivsed looduses viibijad ja ümbritseva keskkonna märkajad.
Kuna lasteaial on suur ja mitmekesine õueala, on ka seal pered aega veetnud ja lastega erinevaid liike märganud.
Lastega on enam kõneldud ja arutatud energia, transpordi, prügi ja jäätmete, inimese tervise ning heaolu teemadel. Vähest tähelepanu on saanud mänguasjad, mida lapsed enam ei kasuta.
Lapsevanemad on rahul, et nende lapsed käivad Tuule lasteaias, kus pööratakse tähelepanu keskkonnakasvatusele, kaasatakse vanemaid lasteaia tegemistesse, lasteaial on suur ja mitmekesine õueala ja me elame Eestimaal. Ühistegevustega anname panuse keskkonna hoidmisesse.

Lapsevanemate arvates peaksime lõpetama liigtarbimise, prügi teket vähendama, kasutama vähem plasttaarat, selgitama puhta vee hoidmise tähtsust , muutma linna keskkonda rohelisemaks, tegelema sellega, et laste teadmised muutuksid mõtestatud tegevusteks, õpetama lastele, et nad liiguksid rohkem, toituksid tervislikult, hooliksid üksteisest, hoiaksid oma kodu ja ümbrust. 

Täielikku uuringut näeb SIIT

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.